KONCERT SYLWESTROWY

31 grudnia 2019,  godzina 19:00,  TEATR DOM ( dawna LUTNIA) ul. Piotrkowska 243

„NIEZAPOMNIANE MELODIE WIEDNIA”

Wykonawcy: Jolanta Bobras – sopran,  Anna Kutkowska-Kass – sopran ( Teatr Wielki Warszawa), Elena Łomonosova – sopran ( mistrz  sceny Kazachstanu),   Szymon Jędruch – tenor ( solista Teatru Muzycznego w Łodzi), Maciej Łabecki – skrzypce ( koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Łódzkiej), Robert Stefański-klarnet ( prof. Akademii Muzycznej  Łodzi)  oraz Taras Hlushko – fortepian ( Ukraina, Tatr Wielki  Łodzi). Prowadzenie koncertu: Krystyna Pietranek-Kulis

Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca.

Jak to się stało, że Wiedeń wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną?…Tajemnica tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności, elegancji, trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit… Jednak przede wszystkim wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką. Nawet w czasach klęsk i pożogi nie lubili się zbyt długo smucić, a jeśli nie mogli w danym, trudnym historycznie, czy społecznie momencie urządzać zabaw i balów, oczekiwali od swoich twórców przyjemnej, lekkiej muzyki, zawsze w najlepszym artystycznym ujęciu.

Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców i kompozytorów innych nacji. Meldowali się oni w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domem a oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan” wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu.

Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej wspanialej, współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy na sylwestrowy wieczór koncert złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów – od upajających walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury skrzypcowe.

W przerwie koncertu – lampka sampana i słodkie co nieco.

Zaprasza Agencja Artystyczna CODA

Ceny biletów: 140 i 120 zł.

CENA BILETÓW DLA CZŁONKÓW: 120 zł i 100 zł

ZAPRASZAM NA ZAPISY DO BIURA KZ