Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w PŁ organizuje autokarową wycieczkę 1-dniową:

Poznajemy łódzkie:

ŁĘCZYCA – TUM – PIĄTEK – OPORÓW – WALEWICE

11 czerwca 2016

Kolegiata w Tumie należy do jednych z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce. Ta romańska świątynia została wzniesiona w latach 1141-1161 za sprawą (jak się przyjmuje) arcybiskupa gnieźnieńskiego, Janika. Wcześniej w tym miejscu istniało opactwo benedyktynów p.w. NMP, którego początki sięgają około roku 1000. Jego założycielem był prawdopodobnie św. Wojciech.

Zamek królewski postawiony w Łęczycy przez króla Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365, jest jednym z najcenniejszych obiektów powiatu łęczyckiego. Często wizytowali w nim polscy królowie. W swoich murach gościł aż trzech: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę.
O łęczyckiej budowli królewskiej krążą legendy. Jego budowa związana jest bezpośrednio z postacią diabła Boruty. Jak mówią legendy, Boruta był szlachcicem żyjącym w XIV wieku.
Szlachcic Boruta stał się nieodłącznym elementem regionu. Od niedawna jest także wizytówką Łęczycy, a nawet województwa łódzkiego.
Wbrew legendzie to nie Boruta przeniósł kolegiatę z Łęczycy do Tumu…tylko Łęczyca wyniosła się z jej okolicy. Stało się to około XII w. kiedy na zachód od kolegiaty zaczęły kształtować się zaczątki osady miejskiej. Z czasem osada targowa przejęła nazwę Łęczyca, a osadę przy kolegiacie nazwano Tumem.

Niewielki Piątek – licząca około 2 tys. mieszkańców wioska na trasie z Łęczycy do Łowicza – położony jest tuż obok geometrycznego środka Polski, o czym informuje pomnik przedstawiający globus, ustawiony na centralnym placu miejscowości. Przy wjeździe do wioski od strony zachodniej można zobaczyć kamienną tablicę z zarysem granic Polski i jej geometrycznym środkiem. Miejscowość, która w latach 1339–1870 posiadała prawa miejskie, czerpała dochody m.in. z piątkowych targów.

Pierwsza wzmianka o Oporowie pochodzi z 1357 r. Zamek został ufundowany przez ród Oporowskich, a dokładnie przez Władysława Oporowskiego i miało to miejsce w XV w. Zameczek a właściwie późnogotycka rycerska siedziba obronna:) niewielki, pięknie zachowany i zadbany:) wręcz cukierkowy:) Liczne przebudowy od XVII do XIX wieku w niewielkim stopniu zmieniły późnośredniowieczny charakter zamku.

Pałac w Walewicach to wspaniała klasycystyczna rezydencja z końca XVIII w. Wzniósł go szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Anastazy Walewski, podstarzały małżonek pięknej Marii z Łączyńskich Walewskiej

Na zakończenie grill w parkowym otoczeniu walewickiego pałacu (karkówka, kaszanka, kiełbasa, surówki, sałatka ziemniaczana, marynaty, napoje niegazowane)

Koszt ok. 95 zł (przejazd, ubezpieczenie, grill w Walewicach)
Koszt biletów do zwiedzanych obiektów ok. 21 zł