KOMISJA ZAKŁADOWA NSZZ „Solidarność” w PŁ ORGANIZUJE WYCIECZKĘ
Zamek Książ, Wrocław, ZOO Afrykarium
14 i 15 maja 2016 rok

Książański kompleks zamkowo-pałacowy wraz z otaczającym go parkiem jest trzecim po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce. Usytuowany na wysokim skalistym urwisku, z trzech stron otoczony jarem, góruje majestatycznie nad całą okolicą, a na odwiedzających go po raz pierwszy prawie zawsze robi oszałamiające wrażenie. Otoczenie rezydencji stanowią starannie utrzymane wielopoziomowe tarasy, będące miniaturami ogrodów we francuskim stylu. Książ słynie także ze wspaniałej stadniny koni oraz palmiarni, w której rośnie ponad 100 gatunków egzotycznych roślin sprowadzonych tutaj z Ameryki, Azji, południowej Europy i Australii.
Afrykarium Obiekt prezentujący życiodajne wody Afryki, został otwarty w dniu 26 października 2014 r. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości o 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują krokodyle i manaty – niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami.
W kompleksie Afrykarium znajdą się też: sala konferencyjna i edukacyjna, restauracja, taras widokowy i sklep z pamiątkami.

Ramowy program

1 dzień:
– godz. 7:00 wyjazd
– godz. 12:00 przyjazd do Zamku Książ, zwiedzanie Zamku trasą turystyczną, podczas której poznamy historię zamku i jego mieszkańców, od Piastów po okres II wojny światowej, wejdziemy do tunelu z okresu II wojny światowej, na poziomie 15 m pod zamkiem o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, kończącego się niedokończoną klatką schodową. Przejdziemy się tarasami zamkowymi i aleją parkową, znajdziemy się w otoczeniu egzotycznej roślinności w palmiarni księżnej Daisy.
– godz. 15.30 -17.00 przejazd do Wrocławia,
– godz. 17.00 – 21.00 zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny
– godz. 21.00-23.00 Wrocław by night zwiedzanie z przewodnikiem, po zwiedzaniu już tylko czas wolny na zajęcie w podgrupach

2 dzień:
– godz. 09:30 śniadanie i wykwaterowanie z hotelu, dalsze zwiedzanie Wrocławia :
• Panorama Racławicka – najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna Wrocławia. Wspaniałe malowidło Wojciecha Kossaka i Jana Styki
• Sky Tower – wjazd na 49 piętro gdzie znajduje się najwyżej położony taras widokowy w Polsce
• Ogród Japoński – jako żywy fragment japońskiej kultury z tysiącem gatunków roślin
• Wizyta w Afrykarium najnowocześniejszym oceanarium w naszym kraju znajdującym się na terenie najstarszego Ogrodu Zoologicznego w Polsce pod Wrocławiem
– godz. 17.30 wyjazd w kierunku Łodzi
– godz. 21.00 szacowany powrót

Cena uzależniona od ilości uczestników:
280 zł ( dla grupy 36-45 osób)
320 zł ( dla grupy 29-35 osób)
360 zł ( dla grupy 20-28 osób)

Cena obejmuje:
– przejazd autokarem;
– zakwaterowanie: 1 nocleg, pok. 2/3 osobowe;
– wyżywienie: 1x śniadanie, 1x obiadokolacja,
– opiekę pilota;
– przewodnik w Książu i we Wrocławiu;
– bilet wstępu do Zamku Książ – trasa od Piastów do tajemnic II wojny światowej + trasa szlakiem Daisy
– ubezpieczenie NNW

Cena nie obejmuje:
bilety wstępów (Panorama Racławicka, Sky Tower, Ogród Japoński, ZOO + Afrykarium) – bilety normalne ok. 90 zł

Każdy uczestnik wycieczki ma możliwość otrzymania dofinansowania z Funduszu Socjalnego do 50 % kosztu wycieczki. Dofinansowanie jest indywidualne dla każdego.
Dofinansowanie do wycieczki (dla siebie i członków rodziny) nie koliduje z możliwością otrzymania tzw. „gruszy” w danym roku kalendarzowym.
TERMINY
1. Zapisy na wycieczkę, wraz z kwotą 150 zł zaliczki, odbywają się już teraz, w Biurze Komisji Zakładowej do 18 marca 2016 r.
2. Reszta płatności w Biurze KZ do 15 kwietnia b.r.