KOMISJA ZAKŁADOWA NSZZ „Solidarność” w PŁ organizuje wycieczkę
środkowa część WŁOCH UMBRIA 02-08.04.2016

W i o s e n n e W i e c z o r y w UMBRII

Umbria leży w samym sercu półwyspu Apenińskiego, to przepiękny region – jeziora, liczne połacie lasów, bogactwo fauny i flory. Bladoróżowe dzikie malwy, wśród łagodnych, nasłonecznionych wzgórz tu i ówdzie czernieją murszejące baszty. Migają długie żółte pasy pól kukurydzy i zielone gajów oliwnych. Przez chwilę można odnieść wrażenie, że to nie środkowe Włochy, lecz któryś z regionów dalekiego południa. Z powodu górzystości terenu Umbria pozostaje nieodkrytym regionem. Największe drogi krajowe przechodzą jedynie przez jego granice, utrudniając dojazd do środkowej części regionu. Ciężko dojechać tutaj również pociągiem czy dolecieć samolotem, najlepszą alternatywą jest samochód i autokar.
W czasie umbryjskiej podróży zwiedzimy Asyż, Gubbio i Spoleto, przespacerujemy się pod Marmurowym Wodospadem, a… w drodze, dla urozmaicenia krajobrazu i klimatu zatrzymamy się nad Lago di Garda i odwiedzimy miasto miłości – Weronę.
Dla wielu spośród milionów turystów odwiedzających Włochy głównym celem jest maleńki Asyż. Trudno się temu dziwić – to nie tylko jedna z najbardziej malowniczych miejscowości o pięknej i starej zabudowie, ale przede wszystkim miasto św. Franciszka, w którym jego wołanie o miłość i pokój do dziś brzmi z niezwykłą siłą. Miasto zbudowane przed wiekami na górskim zboczu z białoróżowego kamienia gdzie dom przylepiony jest do domu, maleńkie klasztory i dzwonnice wspinają się pod sam szczyt wzgórza, pod przedziwnym niekiedy kątem, przypominając nieforemne jaskółcze gniazda. Nad nimi rozpościerają się ruiny dawnej fortecy della Rocca. Trudno uwierzyć, że miejski autobus i taksówki są w stanie wjechać na tę górę, znaleźć drogę w plątaninie stromych, często ślepych zaułków i przesmyków, z którymi kiedyś nie mogły poradzić sobie wozy konne.
Wędrówka uliczkami Asyżu jest miła dla oczu. Kupcy wystawiają na progach sklepów ceramiczne naczynia, z których Umbria słynie na całe Włochy: ozdobne kafle, dzbanki na wodę, gliniane talerze w niebieskie, zielone i żółte wzory, a to przeplatane barami i trattoriami, w których panuje rodzinna atmosfera.
Cudowne Spoleto to jedno z tych miejsc, które tworzą „prawdziwe” Włochy. Tutaj nie ma tłumu turystów ustawiających się w kolejce po bilety, nie zobaczymy tu Japończyków z najnowszymi zdobyczami elektroniki, ale przespacerujemy się mostem z XIII wieku. Spoleto to miasto znane w świecie z organizacji Festival dei Due Mondi, jednego z ważniejszych europejskich festiwali sztuki i muzyki.
Marmurowe Wodospady na rzece Nera są przykładem wybitnych osiągnięć inżynierów starożytnego Rzymu. Ten malowniczy wodospad był opiewany przez Wirgiliusza i Cycerona. W późniejszych wiekach jego piękno opiewał Byron, Dickens i Shelley. Sławni malarze przedstawiali go na swoich obrazach wodospad był inspiracją.
Średniowieczne Gubbio sprawia wrażenie jakby czas od wieków się tu zatrzymał, leży u podnóża malowniczej góry Monte Igino. Spacer po miasteczku rozpoczniemy o najwyższego punktu miasta, gdzie dostaniemy się bardzo oryginalną kolejką linową. W Gubbio 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. To również dzień świętego Franciszka, który właśnie tutaj sprowadził na dobrą drogę złego wilka. Wizerunki drapieżnika z powagą podającego łapę świętemu widnieją na kaflach wmurowanych w domy. Gubbio jest chyba jedynym miastem na świecie, gdzie figurkę tego zwierzęcia eksponuje się w bożonarodzeniowej szopce na równi z pasterzami i Trzema Królami. Z Gubbio pochodzi też pierwowzór znanej u nas postaci Ojca Mateusza.

Werona – cieszy się sławą najbardziej romantycznego miasta, faktycznie, miasto to wydaje się być stworzone do pocałunków i spacerów przy blasku księżyca. Położone w zakolu rwącej rzeki Adygi, kusi urodą renesansowych kamienic, ogrodów i mnóstwem kamiennych mostów, na których spotykają się zakochani. Ale Werona to miasto, które chlubi się wieloma zabytkami, z których najbardziej znana jest Arena di Verona, czyli miejscowy odpowiednik Koloseum, to jedna z największych atrakcji Verony. Zaczyna być traktowana, jako symbol miasta. Amfiteatr pochodzący z I wieku n.e. jest najlepiej zachowanym tego typu obiektem na świecie, a trzecim pod względem wielkości. Większe są tylko Koloseum oraz amfiteatr w Kampanii.

Ramowy program wycieczki 02.04.2016 – 08.04.2016

1 dzień (sobota) wyjazd z Łodzi o godz. 12.00, przejazd przez Czechy, Austrię do Włoch
2 dzień (niedziela) przyjazd nad Jezioro Garda, zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem, w strukturach typu mobilhome z wyposażonym aneksem kuchennym, wieczorem wyjazd do Werony, zwiedzanie miasta, czas wolny
3 dzień (poniedziałek) Wyjazd do Asyżu, zwiedzanie Bazyliki św. Franciszka, czas wolny, wieczorem wyjazd do miejsca zakwaterowania.
4 dzień (wtorek) Po śniadaniu wyjazd do Santa Maria degli Angeli Bazyliki gdzie znajduje się Porzuncula pierwszy kościółek św. Franciszka i jego współbraci, następnie przejazd do Spoleto i Cascate delle Marmore (Marmurowe wodospady)
5 dzień (środa) Zwiedzanie Asyżu, po południu przejazd do Gubbio
6 dzień (czwartek) Wyjazd z Umbrii przez Austrię, Czechy do Polski
7 dzień (piątek) Przyjazd do Łodzi w godzinach południowych

Koszt przy grupie 45 osobowej 980 zł
Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, video, bar i WC), 4 noclegi – zakwaterowanie w strukturach z łazienką i aneksem kuchennym, opieka pilota, ubezpieczenie (NNW, KL),
Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i kolejki linowej orientacyjne ceny biletów – 12 euro
Uwagi: z przyczyn organizacyjnych kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Orientacyjny koszt wycieczki 980 zł (PRZY MIN 45 OSOBACH)
ZAPISY wraz z zaliczką 400 zł do 12 lutego 2016r.
Dofinansowanie do wycieczki z F. Socjalnego do wysokości indywidualnej „gruszy”, co obniży koszt wycieczki na osobę.

zapraszamy do Biura KZ –  Budynek Socjalny A-28, I piętro, pokój 107, 105; tel. 631-20-99, 631-39-19; e-mail: solidapl@info.p.lodz.pl