KONCERT JUBILEUSZOWY Z OKAZJI 10-LECIA DZIAŁALNOŚCI AKADEMICKIEJ ORKIESTRY POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ

Komisja Zakładowa od wtorku 19 stycznia 2016r. będzie w posiadaniu biletów na Koncert
Cena biletu: 15 PLN
KONCERT odbędzie się

31 stycznia 2016r. (niedziela), godz. 18.00, Filharmonia Łódzka, Łódź ul. Narutowicza 20/22

W programie:

A. Vivaldi – 4 Pory Roku, koncert skrzypcowy „Zima”
S. Rachmaninow – Trzy Pieśni Rosyjskie
J. Straus – Walc Nad Pięknym Modrym Dunajem
A. Piazzola – Oblivion
C. Gardel – Por Una Cabeza
H. Mancini – Romeo i Julia
Wykonawcy: Ryszard Jan Osmoliński – dyrygent, Olga Alicja Osmolińska – skrzypce
gościnnie wystąpi Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej
AOPŁ powstała w 2005 r. pod dyrekcją prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego – skrzypka, dyrygenta i pedagoga polskiego, laureata międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, zasłużonego dla kultury i oświaty polskiej. Członkami zespołu są studenci i pracownicy Politechniki Łódzkiej, a także studenci Uniwersytetu i Akademii Muzycznej w Łodzi. Założeniem programowym orkiestry jest umożliwienie wspólnego muzykowania studentom grającym na różnych instrumentach, podnoszenia umiejętności muzycznych oraz czerpania przyjemności i satysfakcji ze wspólnych koncertów. Działalność orkiestry to również promocja Politechniki Łódzkiej oraz promocja Łodzi i Województwa Łódzkiego podczas koncertów ogólnopolskich i zagranicznych.
W programie Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej są zarówno utwory klasyczne jak i rozrywkowe, często aranżowane specjalnie dla tego ansamblu. Na swoich pierwszych koncertach w Łodzi, m.in. podczas cyklów koncertowych festiwalu „Muzyka na Politechnice” orkiestra, pod batutą prof. R. J. Osmolińskiego, wykonywała m.in.: Koncert d-moll na 2 skrzypiec i orkiestrę J.S. Bacha, 4 Pory Roku A.Vivaldiego, Kanon D-dur J. Pachelbela, Mazura St. Moniuszki, „Łabędzia” C. Saint-Saensa i utwory muzyki filmowej.
Zespół ma na swoim koncie koncerty z japońską skrzypaczką Satomi Yasutaniya, z łódzkimi wirtuozami skrzypiec – Łukaszem Błaszczykiem, Moniką Sylwią Osmolińską, Mają Tomaszewską i Maciejem Łabeckim, z primadonną Teatru Wielkiego w Łodzi, sopranistką – Dorotą Wójcik, prof. Wiedeńskiej Akademii – Zbigniewem Zienkowskim oraz z mezzosopranistką Moniką Krajewską z Nowego Yorku. W 2007 r. orkiestra zagrała na Koncercie Inauguracyjnym I Międzynarodowego Festiwalu „Wiosna na Politechnice” w Łodzi a w czerwcu zespół wystąpił na Koncercie Inauguracyjnym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sokolnikach zdobywając uznanie publiczności i krytyki. W tym samym roku zespół grał z wielkim sukcesem na Międzynarodowym Festiwalu „Barwy Jesieni” w Równem na Ukrainie z solistami – Ryszardem J. Osmolińskim i Olgą Alicją Osmolińską – koncertmistrzem orkiestry. W latach 2008 – 2013 AOPŁ pod dyr. prof. Ryszarda J. Osmolińskiego występowała m.in. w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Łowiczu oraz zagranicą we Lwowie, w Równem, w Auszcie na Krymie, w Wiedniu i Grazu w Austrii, we Włoszech: w Paliano, San Cesareo oraz w Watykanie, na Pl. św. Piotra podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Benedykta XVI oraz w Kościele Polskim p.w. św. Stanisława w Rzymie. W 2013 r. Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej występując pod batutą swojego szefa, uhonorowana została Złotym Dyplomem na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Chórów w Baden-Baden w Niemczech a w 2014 r. zespół wystąpił z powodzeniem na Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr w Paryżu oraz na koncertach w Łodzi, Łowiczu i Sokolnikach. W 2015 r. zespół wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Sokolnikach/Łódź, w czerwcu zagrał koncerty w Szwajcarii m.in. w Zurichu i Herisau oraz wystąpił w koncertach jubileuszowych z okazji 70-lecia powstania Politechniki Łódzkiej. Orkiestra AOPŁ pod dyr. R.J.Osmolińskiego nagrała też materiał do swojej pierwszej płyty CD ze światowymi przebojami muzyki filmowej. W styczniu 2016 r. orkiestra wystąpiła ponownie na Festiwalu Bozego Narodzeni a i Nowego Roku w Sokolnikach i zagrała Koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności na estradzie Państwowej Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi.