Komisja zakładowa NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ” W PŁ  serdecznie zaprasza na wykład oraz pokaz eksperymentów chemicznych w wykonaniu

dr Zbigniewa Szydło

24.X.2015/sobota/ godz. 11.00 Wydział Chemii

ul. Żeromskiego 116 Budynek A27, II piętro,Aula CH1

bez tytułu

„Co to jest nauka – od alchemii do chemii na przykładzie Michała Sędziwoja i Michała Faradaya” – wykład prof. Zbigniewa Szydło.

Dzień wcześniej  w piątek 23 października na wykład prof. Zbigniewa Szydło zaprasza PLANETARIUM

W dniu 23 października 2015 r. o godz. 17.00 w Łódzkim Planetarium będziemy gościć prof. Zbigniewa Szydło, jednego z największych na świecie popularyzatorów chemii. Profesor wygłosi wykład  „Co to jest nauka – od alchemii do chemii na przykładzie Michała Sędziwoja i Michała Faradaya.” Zbigniew Szydło jest dzieckiem polskich emigrantów, mieszka w Londynie i całe swoje życie inspirował się historią chemii, a w szczególności osiągnięciami polskiego alchemika Michała Sędziwoja. Jest absolwentem Latymer Upper School, Hammersmith,Imperial College iUniversity CollegeLondon. Uzyskał stopień bakałarza inżynierii chemicznej,  magistra BHP oraz doktora historii i filozofii nauki. Od 1975 roku uczy chemii w Highgate School w Londynie. Kilkukrotnie jeździł z odczytami popularnonaukowymi, ilustrowanymi klasycznymi eksperymentami z dziedziny chemii, a także eksperymentami własnego pomysłu , które zostały zauważone w brytyjskich mediach. Prowadził swoje pokazy i wykłady na Uniwersytecie Cambridge, Durham University, University College London i Royal Institution.
Zbigniew Szydło jest autorem j książki, „Water that does not wet hands: The Alchemy of Michael Sendivogius„, przetłumaczonej na język polski pt. Woda, która nie moczy rąk. Alchemia Michała Sędziwoja, oraz współautorem jednej publikacji popularnonaukowej. W obu tych pracach dowodzi tezy, że Michał Sędziwoj jako pierwszy odkrył istnienie tlenu. Kilka dni temu ukazała się druga książka autorstwa naszego gościa zatytułowana „Schoolmaster|s  Diary”, będąca albumem fotograficznym z komentarzami z 40 letniej działalności prof. Zbigniewa Szydły w Highgate School.  Zbigniew Szydło występował również w sześciu serialach telewizyjnych , gdzie zagrał rolę chemika oraz historyka chemii.